۲۰ روش برای افزایش سرعت سایت در سال ۱۳۹۷

سئو ارزان| آبان ۳, ۱۳۹۷| آموزش سئو| 0 دیدگاه

(5 رای - میانگین : 5٫00 از 5)

آیا تصور می کنید افزایش سرعت سایت آنچنان مهم نیست؟ ادامه مقاله را مطالعه نمایید!

این مقاله “آموزش افزایش سرعت سایت” مخصوص کاربرانی است که می خواهند سئو داخلی را یاد بگیرند و سرعت سایت خود را افزایش دهند.

یک ثانیه تاخیر در بارگذاری صفحه وبسایت باعث موارد زیر می شود:

  • کاهش ۱۱ درصدی در میزان مشاهده صفحات (page views)
  • کاهش ۱۶ درصدی رضایت مشتریان
  • کاهش ۷ درصدی نرخ تبدیل (conversion)

افزایش زمان بارگذاری سایت می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی کاهش کاربران و میزان فروش داشته باشد.

این بدان معنی است که یک سایت پر سرعت علاوه بر کسب رتبه های بهتر در گوگل، فروش و سود بیشتری نیز خواهد داشت. در واقع افزایش سرعت بارگذاری سایت باعث بهبود تجربه کاربری و افزایش صفحات بازدید شده توسط کاربران می گردد.

در این مقاله نحوه بهینه سازی سرعت سایت را خواهید آموخت. مخاطبین این مقاله تمامی افرادی هستند که صرف نظر از پلتفرمی که استفاده می کنند، تمایل به افزایش سرعت و کاهش زمان بارگذاری سایت خود دارند(نظیر وردپرس، جوملا، دروپال، فروم ها، اسکریپت های اختصاصی و …).

چگونه افزایش سرعت سایت بر روی نرخ تبدیل تاثیر می گذارد؟

سرعت کم باعث نابودی نرخ تبدیل می شود. در حقیقت ۴۷ درصد از بازدیدکنندگان انتظار دارند وبسایت ها در ۲ ثانیه و یا کمتر بارگذاری گردند. همچنین ۴۰ درصد از کاربران صفحاتی که بارگذاری آن ها ۳ ثانیه و یا بیشتر زمان ببرد را رها می کنند.

از پاراگراف بالا می توان نتیجه گرفت، در صورتی که بارگذاری سایت شما بیشتر از ۳ ثانیه زمان ببرد، تقریبا نیمی از بازدیدکنندگان و مشتریان خود را از دست خواهید داد و این یعنی نابود شدن نرخ تبدیل! نیم دیگر بازدیدکنندگان که ماندن در سایت را انتخاب کرده اند نیز ممکن است به علت زمان طولانی بارگذاری سایت دیگر در آینده به سایت شما مراجعه نکنند. در یک تحقیق انجام شده ۷۹ درصد از مشتریان بیان داشتند تمایلی به بازگشت به وبسایتی که عملکرد ضعیفی دارد، ندارند.

در تحقیق دیگری، ارتباط بین زمان بارگذاری و نرخ تبدیل نشان داد که هر ثانیه اضافه در زمان بارگذاری سایت، ۲۵ درصد کاهش نرخ تبدیل را همراه خواهد داشت.

افزایش سرعت سایت

آمار بالا اهمیت بهینه سازی سرعت سایت را به نمایش می گذارد. بر هیچکس پوشیده نیست که افزایش سرعت بارگذاری سایت تاثیر زیادی بر روی نرخ تبدیل می گذارد.

هنوز متقاعد نشده اید که سرعت نقش مهمی در سئو سایت دارد؟

در گذشته، موتور جستجوی گوگل به خاطر ۰.۵ ثانیه زمان بارگذاری بیشتر، ۲۰ درصد کاهش بازدید را تجربه کرده است!

بنابراین اگر کاربران تمایلی به انتظار برای بارگذاری وب سایت های بزرگ را ندارند، احتمالا برای بارگذاری وبسایت شما هم منتظر نخواهند ماند.

چگونه سرعت سایت بر روی میزان دیده شدن تاثیر می گذارد؟

باتوجه به اینکه گوگل سرعت بارگذاری سایت را به عنوان یک فاکتور رتبه بندی در نظر می گیرد، سرعت وبسایت شما می تواند بر روی میزان دیده شدن در نتایج تاثیر بگذارد.

این قضیه در حال حاضر که الگوریتم Mobile-first Index رونمایی شده است از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی، کمپانی گوگل اعلام کرد که تمامی نتایج جستجو بر اساس ورژن موبایلی صفحات رتبه بندی خواهند شد.

تعداد جستجوهای موبایلی اولین بار در سال ۲۰۱۵ از تعداد جستجوهای انجام شده از طریق کامپیوتر ها عبور کرد و روز به روز بر تعداد آن افزوده شد.

این بدان معناست که گوگل تلاش می کند نتایج جستجو را برای کاربران موبایلی تهیه کند. همچنین نمی خواهد کاربران خود را به وبسایت هایی که به خوبی بارگذاری نمی شوند هدایت کند.

در نتیجه، تجربه کاربری موبایلی نقش اصلی را در رتبه بندی نتایج ایفا می کند. حتی در نتایج جستجوی دسکتاپ (کامپیوتر ها).

تاثیر الگوریتم mobile-first index بر روی رتبه بندی نتایج

بنابراین اگر می خواهید میزان دیده شدن و رتبه کلمات خود در نتایج را ثابت نگه دارید (و یا بهبود ببخشید)، باید در مورد “چگونه سرعت وب سایت خود را افزایش دهم؟” اطلاعاتی داشته باشید.

زمان بارگذاری مناسب برای وب سایت چقدر است؟

به گفته گوگل، بهترین زمان بارگذاری سایت ۳ ثانیه است. هر چه این زمان افزایش پیدا کند، احتمال بانس (bounce) کردن کاربران افزایش خواهد یافت [ به معنای بستن وبسایت تنها با مشاهده یک صفحه ].

هنگامی که زمان بارگذاری وبسایت از ۱ ثانیه تا ۱۰ ثانیه طول بکشد، احتمال بانس (bounce) کرن کاربران موبایلی تا ۱۲۳ درصد افزایش می یابد. تصویر زیر این موضوع را به نمایش گذاشته است:

احتمال بانس کردن کاربران با کاهش سرعت بارگذاری سایت

باتوجه به اینکه پیروی از استاندارد های گوگل در نهایت به نفع وبمستران و همچنین کاربران می باشد، تلاش در جهت افزایش سرعت وبسایت بسیار منطقی است. بنابراین در ادامه مقاله با ما همراه باشید و وب سایت خود را برای سال ۱۳۹۷ بهینه کنید.

چگونه سرعت سایت خود را در سال ۲۰۱۸ افزایش دهم؟

فاکتورهای زیادی هستند که تعیین می کنند یک وبسایت در چه زمانی به صورت کامل بارگذاری (لود) می شود.

در ادامه بهترین روش هایی که باعث افزایش سرعت سایت می شوند را نقل کرده ایم. با انجام این نکات می توانید سرعت سایت خود را افزایش دهید و کارآیی وبسایت خود را بهبود ببخشید.

ممکن است وبسایت شما با برخی از نکات زیر مطابقت داشته باشد. اگر این چنین بود، از آن مرحله گذر کنید.

۱. کاهش تعداد درخواست های HTTP

به نقل از کمپانی یاهو، ۸۰ درصد از زمان بارگذاری یک صفحه صرف دانلود شدن اجزای مختلف آن می شود.مانند تصاویر، سی اس اس ها (css) و اسکریپت ها (scripts).

یک درخواست HTTP برای هر کدام از این المان ها(elements) ایجاد می شود. بنابراین هر چه اجزای داخل یک صفحه بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری برای رندر شدن وبسایت احتیاج است.

در ابتدا باید بدانید وبسایت شما چه تعداد درخواست HTTP ایجاد می کند. برای مشاهده تعداد درخواست ها به صورت زیر عمل نمایید:

اگر از مرورگر کروم(Chrome) استفاده می کنید، Developer Tools مرورگر را باز کنید. جهت باز کردن آن بر روی صفحه کلیک راست کرده و Inspect را بزنید(و یا Ctrl + Shift + I را همزمان بفشارید). سپس بر روی گزینه Network کلیک نمایید. هم اکنون صفحه را مجددا بارگذاری نمایید(می توانید با دکمه f5 نیز اینکار را انجام دهید). صفحه ای مشابه تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد:

درخواست های Http

جهت مشاهده تصویر به صورت کامل بر روی آن کلیک کنید.

ستون “Name” تمامی فایل های داخل صفحه فعلی را به نمایش می گذارد. ستون “Size” حجم هر فایل را نمایش می دهد و ستون “Time” مدت زمانی که طول می کشد هر فایل بارگذاری شود را نمایش می دهد.

در پایین و در سمت چپ این ابزار می توانید تعداد کلی درخواست های http را مشاهده نمایید. کاهش تعداد این درخواست ها باعث افزایش سرعت وب سایت می شود. تک تک فایل ها را بررسی نمایید و موارد بیهوده را از سایت خود حذف نمایید. ممکن است در لحظه متوجه نشوید اما برخی از فایل ها را می شود ادغام کرد. این مسئله را در بخش بعدی توضیح داده ایم.

۲. کوچک کردن و ترکیب فایل ها

در این قسمت Minify کردن فایل ها(کوچک کردن فایل ها) و Combine کردن آنها(ترکیب فایل ها) را بررسی می کنیم. حالا که می دانید وب سایت شما چه تعداد درخواست http ایجاد می کند، می توانید بر روی کاهش آن تمرکز نمایید. بهترین مکان برای شروع، فایل های HTML، CSS و JavaScript ها هستند. این نوع فایل ها بسیار مهم هستند زیرا ظاهر وبسایت شما را تشکیل داده اند. همچنین این فایل ها به تعداد درخواست های http می افزایند. با Minify و Combine کردن فایل ها می توانید تعداد درخواست ها را کم کنید. اینکار حجم هر فایل را کم می کند و در کنار آن تعداد فایل ها را نیز کاهش می دهد.

توجه: این مورد برای وبسایت هایی که از سایت ساز های بصری (مانند Visual Composer برای وردپرس) استفاده می کنند بسیار اهمیت دارد. سایت ساز ها کار طراحی را بسیار راحت می کنند اما در کنار آن فایل های بسیاری ایجاد می کنند که می تواند باعث کاهش سرعت سایت گردد.

کوچک کردن فایل ها(Minifying) از طرق حذف قالب بندی های غیرضروری، فضاهای سفید(White spaces) و کدها انجام می پذیرد. از آنجایی که قطعه کد های غیر ضروری به حجم فایل ها اضافه می کنند لازم است فضاهای اضافی، شکست خط(فضای بین دو خط کد)، و تو رفتگی ها در کدهای وبسایت حذف شوند و حجم فایل ها به حداقل برسد. برای Minify کردن می توانید از افزونه رایگان کروم Alchemize استفاده نمایید. جهت نصب این افزونه برای کروم کلیک نمایید. به کمک این افزونه می توانید تمامی فایل های خود نظیر html، css و js را کوچک کنید. جهت انجام اینکار محتویات هر فایل را داخل این ابزار کپی نمایید و آن را Minify کنید سپس کد جدید را جایگزین کد قبلی در همان فایل نمایید(قبل از انجام اینکار حتما بک آپ کامل تهیه نمایید).

اگر وبسایت شما چند فایل css دارد (یا چند فایل جاوا اسکریپت) می توانید این فایل ها را با هم ادغام نمایید و به یک فایل تبدیل کنید. اینگونه تعداد درخواست های http کاهش پیدا خواهد کرد.

ترکیب فایل ها (Combining) می تواند به صورت دستی انجام پذیرد و یا اگر از CMS های معروف نظیر وردپرس استفاده می کنید، می توانید از افزونه های آماده جهت انجام اینکار استفاده نمایید(در انتهای مقاله نحوه بهینه سازی این بخش برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس توضیح داده خواهد شد).

اگر به صورت دستی می خواهید فایل ها را ادغام نمایید توجه کنید برخی از فایل های css و js می توانند باهم تداخل(Conflict) داشته باشند بنابراین حتما قبل از شروع کار از وبسایت خود بک آپ تهیه کنید و پس از اعمال هر بروزرسانی وبسایت خود را به صورت کامل بررسی نمایید تا از لحاظ ظاهری و کارآیی دچار مشکل نشده باشد(پس از تغییر و یا ترکیب هر چند فایل باهم، کش مرورگر را پاک نمایید و وبسایت را مجددا بارگذاری نمایید. در مرورگر کروم کلیدهای ترکیبی Ctrl + f5 اینکار را برای شما انجام خواهند داد).

۳. استفاده از بارگذاری ناهمگام برای فایل های css و javascript

هم اکنون که برخی از فایل های خود را کوچک و ترکیب کرده اید، زمان آن رسیده که نحوه بارگذاری آن ها در صفحات خود را نیز مشخص کنید. فایل هایی نظیر CSS و جاوا اسکریپت(JS) به دو صورت می توانند بارگذاری شوند: همگام(Synchronously) یا ناهمگام(Asynchronously)

اگر فایل های شما به صورت همگام بارگذاری شوند، به این معناست که در هر لحظه یک فایل بارگذاری می شود[به ترتیب نمایان شدن در صفحه]. اما در بارگذاری ناهمگام برخی از فایل ها به صورت همزمان بارگذاری می شوند.

بارگذاری فایل ها به صورت ناهمگام می تواند باعث افزایش سرعت سایت گردد زیرا هنگامی که مرورگر یک صفحه را بارگذاری می کند در میان کدهای وبسایت از بالا به پایین حرکت می کند. حال اگر به فایل css یا جاوا اسکریپتی برسد که ناهمگام نباشد، بارگذاری صفحه را متوقف می کند تا فایل مدنظر به صورت کامل بارگذاری شود. اما اگر آن فایل ناهمگام بود، مرورگر می توانست بارگذاری مابقی المان های(elements) صفحه را به طور همزمان انجام دهد.

۴. به تعویق انداختن(Defer) بارگذاری فایل های جاوا اسکریپت

به تعویق انداختن یک فایل به این معناست که از بارگذاری آن تا زمانی که مابقی المان های صفحه بارگذاری شوند، جلوگیری به عمل آید. اگر فایل های بزرگتر خود، مانند جاوا اسکریپت، را به تعویق بیندازید و به اصطلاح defer (بخوانید دیفِر) کنید، تضمین می کنید مابقی محتوای شما می تواند بدون تاخیر بارگذاری شود.

۵. کاهش Time to First Byte

علاوه بر مقدار زمانی که طول می کشد صفحه شما به صورت کامل بارگذاری گردد، مقدار زمانی که طول می کشد تا فرایند بارگذاری آغاز شود نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

زمان رسیدن به اولین بایت (Time to First Byte) و یا به اختصار TTFB، مقدار زمانی است که مرورگر باید صبر کند تا اولین بایت داده را از سرور دریافت کند. گوگل TTFB کمتر از ۲۰۰ میلی ثانیه (ms) را پیشنهاد می کند.

برخلاف بسیاری از فاکتور های کارایی front-end(مانند اکثر مواردی که در این مقاله به آن اشاره شده است) که اکثر صاحبان وبسایت ها به آن توجه می کنند، این مورد server-side(سمت سرور) است.

هنگامی که کاربری به وبسایت شما مراجعه می کند، مرورگرش یک درخواست HTTP به سروری که وبسایت بر روی آن میزبانی می شود ارسال می کند. سه مرحله زیر لازم است اتفاق بیفتد تا از درخواست اولیه به اولین بایت داده برسیم:

  1. مراجعه به DNS
  2. پردازش سرور
  3. پاسخ سرور

می توانید از طریق Developer Tools مرورگر کروم و یا ابزارهای آنلاین این زمان را مشاهده نمایید.

اگر از Developer Tools استفاده می کنید، مهم است بدانید سرعت اینترنت شما می تواند بر روی زمان پاسخ تاثیر بگذارد. بنابراین هرچه سرعت اینترنت شما کندتر باشد، پاسخ سرور نیز کندتر نمایان خواهد شد.

برای مشاهده TTFB در Developer Tools کروم به صورت زیر عمل نمایید:

بر روی صفحه کلیک راست کرده و Inspect را بزنید(و یا Ctrl + Shift + I را همزمان بفشارید). سپس بر روی گزینه Network کلیک نمایید. هم اکنون صفحه را مجددا بارگذاری نمایید(می توانید با دکمه f5 نیز اینکار را انجام دهید). حالا نشانگر موس را بر روی ستون “Waterfall” اولین ایتم موجود ببرید. تصویری مشابه تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد:

time to first byte چیست؟

جهت مشاهده تصویر به صورت کامل بر روی آن کلیک کنید.

همچنین می توانید از ابزارهای آنلاین نظیر سایت روبرو استفاده نمایید: کلیک کنید

کافی است آدرس وبسایت خود را وارد نمایید و بر روی “Start Test” کلیک نمایید. TTFB وبسایت سئو ارزان در تصویر زیر مشخص گردیده است:

اموزش مشاهده ttfb

اگر TTFB شما کمتر از ۲۰۰ میلی ثانیه بود، وبسایت شما وضعیت خوبی در این بخش کسب می کند. اگر این چنین نیست احتمالا یکی از مسائل زیر باعث این اتفاق است:

مسائل مربوط به شبکه، ایجاد محتوای پویا، تنظیمات وب سرور و ترافیک وبسایت

علل ایجاد ttfb بالا

از میان چهار مسئله بالا، تنها بر روی دو مورد از آنها کنترل دارید: یجاد محتوای پویا و تنظیمات وب سرور

برخلاف صفحات ایستا(Static)، صفحات پویا(Dynamic) باید قبل از پاسخ توسط سرور ساخته شوند.

تفاوت صفحات استاتیک و دینامیک

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید، صفحات شما به صورت پویا ساخته می شوند. به این معنا که قبل از ارائه صفحه به کاربر باید با پایگاه داده تعامل کند تا صفحه PHP ساخته شود.

شما می توانید این زمان را به وسیله کش کردن (Caching) کاهش دهید. در بخش های بعدی این مسئله به شما آموزش داده خواهد شد.

۶. کاهش زمان پاسخ سرور

یکی از بزرگترین فاکتور هایی که مشخص می کند صفحه شما با چه سرعتی بارگذاری می شود، مدت زمانی است که مراجعه به دی ان اس(DNS Lookup) طول می کشد.

DNS یا سامانه نام دامنه(Domain Name System) سروری است با پایگاه داده ای از آدرس های آی پی(IP) و نام های دامنه مرتبط با آن ها. هنگامی که کاربر یک دامنه (URL) را در مرورگر وارد می کند، سرور DNS وظیفه تبدیل دامنه به آدرس آی پی را دارد.

حال، مراجعه به دی ان اس(DNS Lookup) فرآیند پیدا کردن یک رکورد DNS خاص است. برای درک بهتر موضوع، کامپیوتر خود را در نظر بگیرید که در دفترچه تلفن به دنبال شماره ای می گردد.

برای مثال، فرض کنید آدرس seodex.ir را در مرورگر خود وارد نموده اید. این آدرس اطلاعات زیادی به کامپیوتر شما نمی دهد. شرکت سرویس دهنده اینترنت(ISP) شما عملیات مراجعه به دی ان اس(DNS Lookup) را انجام می دهد تا آدرس آی پی مرتبط با دامنه ای که وارد کرده اید را بیابد. سرور DNS آدرس آی پی همانند ۱۸۵.۵۵.۲۲۷.۱۴۷ به شما می دهد، که می گوید سایت مدنظر خود را در کجا می توانید پیدا کنید. این عملیات باعث می شود تا کاربران به جای حفظ رشته های عددی طولانی(آی پی ها)، نام دامنه وبسایت ها را به خاطر بسپارند.

dns سرور

مقدار زمانی که این مرحله طول می کشد بستگی به سرعت ارائه دهنده DNS شما دارد. اگر این زمان زیاد است، زمان آن رسیده است که به ارائه دهنده DNS سریعتری مهاجرت کنید.

۷. انتخاب پلن و هاستینگ مناسب

صاحبان وبسایت های جدید در ابتدا ارزان ترین پلن هاستینگ را برای میزبانی وبسایت خود انتخاب می کنند. اینکار معمولا برای شروع مناسب است، اما باید هنگام افزایش ترافیک سایت به فکر ارتقا هاست خود باشید.

هنگامی که می خواهید هاست انتخاب کنید، سه گزینه پیش رو دارید:

  • هاست اشتراکی(Shared hosting)
  • هاست وی پی اس(VPS hosting)
  • سرور اختصاصی(Dedicated server)

هاست های اشتراکی ارزان ترین گزینه قابل انتخاب هستند.

در هاست های اشتراکی، منابع مشخصی نظیر سی پی یو(CPU)، فضای دیسک و رم(RAM) با بقیه وبسابت هایی که بر روی همان هاست میزبانی می شوند، مشترک است.

در هاست وی پی اس(VPS)، شما هنوز هم از یک سرور مشترک با بقیه وبسایت ها استفاده می کنید اما سهم اختصاصی خود از منابع سرور را دارید.

تفاوت هاست اشتراکی و vps

در سرور اختصاصی منابع نیز به صورت اختصاصی هستند و آزادی عمل بسیار بیشتری دارید اما مسئول تنظیمات سرور خود نیز هستید. البته این نوع سرورها گران تر هستند.

تفاوت هاست vps و سرور اختصاصی

اگر به فضای زیادی احتیاج دارید و می خواهید کنترل کاملی بر روی هاست خود داشته باشید، سرور های اختصاصی بهترین گزینه برای شما هستند.

اگر ترافیک وبسایت شما به حدی رسیده است که باعث کندی زمان پاسخ سرور شما شده، زمان آن رسیده که از هاست اشتراکی به هاست VPS، و یا از هاست VPS به سرورهای اختصاصی تغییر پلن دهید.

این مقاله در حال تکمیل می باشد. این صفحه را در مرورگر خود bookmark کنید تا در آینده مجددا به آن مراجعه نمایید. (همچنین تمامی این مراحل برای وردپرس به صورت اختصاصی در همین صفحه توضیح داده خواهد شد)

نظر بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

- میتوانید از کد های HTML زیر استفاده نمایید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

- تنها نظراتی تایید میشوند که صرفا جهت درج بک لینک ثبت نشده باشند
*
*