ایندکس اول موبایل[mobile-first indexing] گوگل چیست؟

نویسنده: علی طباطبایی| آخرین بروزرسانی: 10 مارس 2019| گروه: آموزش سئو| تعداد نظرات: 1 دیدگاه

با استناد به مدارک موجود، بیش از ۵۰ درصد صفحاتی که گوگل در نتایج جهانی خود به نمایش می گذارد بر اساس الگوریتم mobile-first indexing رتبه بندی شده اند. به این معنا که صفحاتی که از طریق موتور جستجو گوگل وارد آن ها می شوید، بر اساس ورژن موبایلی توسط گوگل خزیده(Crawl) و ایندکس(Index) شده اند.

ایندکس اول موبایل یا mobile-first indexing چیست؟

ایندکس اول-موبایل گوگل

به صورت ساده، ایندکس اول-موبایل گوگل یا همان mobile-first indexing نحوه خزیدن(Crawl) و ایندکس(Index) صفحات وب توسط گوگل است. گوگل به جای نگاه کردن به ورژن دسکتاپ صفحه، به ورژن موبایلی آن صفحه توجه می کند. به زبان ساده تر، گوگل صفحات وبسایت شما را بر اساس نحوه ای که در ورژن موبایلی ارائه می شود، Crawl(خزیدن) و ایندکس می کند نه بر اساس ورژن دسکتاپی آن.

در بخش توسعه دهندگان گوگل الگوریتم mobile-first index به صورت زیر توضیح داده شده است:

Mobile-first indexing means Google will predominantly use the mobile version of the content for indexing and ranking. Historically, the index primarily used the desktop version of a page’s content when evaluating the relevance of a page to a user’s query. Since the majority of users now access Google via a mobile device, the index will primarily use the mobile version of a page’s content going forward. We aren’t creating a separate mobile-first index. We continue to use only one index.

With mobile-first indexing, Googlebot primarily crawls and indexes pages with the smartphone agent. We will continue to show the URL that is the most appropriate to users (whether it’s a desktop or mobile URL) in Search results.

ایندکس اول-موبایل یا همان mobile-first indexing به این معناست که گوگل عمدتا از ورژن موبایلی محتوا جهت ایندکس و رتبه بندی آن استفاده می کند. در گذشته، در درجه اول از ورژن دسکتاپی محتوای صفحه برای ارزیابی میزان مرتبط بودن صفحه با کوئری کاربر استفاده می شد. اما از آنجایی که هم اکنون اکثریت کاربران از طریق دستگاه های موبایلی وارد گوگل می شوند، ایندکس در درجه اول از ورژن موبایلی محتوای صفحه استفاده خواهد نمود. ما یک ایندکس جداگانه mobile-first ایجاد نمی کنیم و به استفاده از تنها یک ایندکس ادامه خواهیم داد.

با mobile-first indexing، ربات گوگل در درجه اول صفحات را با smartphone agent (عامل گوشی هوشمند) ایندکس و Crawl می کند. ما در نتایج جستجو به نمایش آدرسی که برای کاربران مناسب تر است(چه آدرس موبایلی باشد چه دسکتاپ) ادامه خواهیم داد.

منبع: https://developers.google.com/search/mobile-sites/mobile-first-indexing

هنگامی که وبسایت شما به mobile-first indexing منتقل شود، از طریق کنسول جستجوی گوگل به شما اطلاع داده خواهد شد. بنابراین پیام های کنسول جستجوی گوگل وبسایت خود را مرتبا بررسی نمایید. همچنین می توانید در قسمت URL inspection tool کنسول گوگل آدرسی از وبسایت خود را وارد کنید و بخش Coverage را گسترش دهید. اگر در قسمت Crawled as،عامل Googlebot smartphone نوشته شده باشد به این معناست که هم اکنون وبسایت شما جهت رتبه بندی در نتایج از این الگوریتم بهره می برد.

الگوریتم mobile-first indexing

وبسایت سئو ارزان بر اساس mobile-first indexing در نتایج رتبه بندی می شود

طبق گفته گوگل، با توجه به این تغییرات وبمستران باید توجه ویژه ای به structured data(داده های ساختار یافته) و alt-text تصاویر در صفحات موبایلی خود داشته باشند.

چرا مسئله mobile-first indexing حائز اهمیت است؟

اگر صفحات دسکتاپی وبسایت شما با صفحات موبایلی آن از نظر محتوا و structured data متفاوت باشند، احتمال تحت تاثیر قرار گرفتن رتبه صفحات شما در نتایج گوگل وجود خواهد داشت. گوگل به طور کلی وبسایت هایی که صفحات موبایلی و دسکتاپی آن ها یکسان بوده است را به mobile-first indexing منتقل کرده است(بیش از ۵۰ درصد نتایج گوگل). مابقی وبسایت ها نیز با گذشت زمان منتقل خواهند شد.

اگر به سئو سایت خود اهمیت می دهید، ورژن موبایلی وبسایت خود را بهبود بخشید و در رابطه با آن در بخش نظرات برای ما و کاربران سئو ارزان بنویسید.

منبع خبر: Google’s mobile-first indexing now powers over half of Google’s search results

1 دیدگاه

  1. با سلام اول تشکر میکنم بابت کامنتی که گذاشتین در مورد راهنمایی که خواستین در چه زمینه میخواین فعالیت کنین

    پاسخ به این نظر

نظر بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

- میتوانید از کد های HTML زیر استفاده نمایید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

- تنها نظراتی تایید میشوند که صرفا جهت درج بک لینک ثبت نشده باشند
*
*