الگوریتم گوگل پاندا چیست؟ راهنمای رهایی کامل از این الگوریتم

نویسنده: علی طباطبایی| آخرین بروزرسانی: ۱۷ آبان ۱۳۹۷| گروه: آموزش سئو| تعداد نظرات: 3 دیدگاه

(70 رای - میانگین : 4٫96 از 5)

پاندا نام رسمی یکی از بروزرسانی های الگوریتم گوگل است که جهت کاهش شیوع “کم کیفیت بودن” و “مطالب لاغر” در نتایج جست و جو و همچنین پاداش به محتوای منحصر به فرد توسعه داده شده است. نام “الگوریتم گوگل پاندا” (Panda Algorithm) از یکی از مهندسان کلیدی این پروژه به نام Navneet Panda نشأت گرفته است.

در این مقاله با الگوریتم گوگل پاندا بیشتر آشنا می شویم و در ادامه نحوه تشخیص گرفتار شدن وبسایت به این الگوریتم و همچنین نحوه رهایی از آن را به شما آموزش خواهیم داد.

چه مواردی گوگل پاندا را دست به کار می کند؟

الگوریتم پاندا

بروزرسانی الگوریتم گوگل پاندا یکسری از پدیده های مشکل ساز در نتایج جست و جو (SERPs) را مورد هدف خود قرار داد که شامل موارد ذیل می گردد:

محتوای لاغر (Thin Content):

صفحات ضعیف با مقدار متن بسیار کم و یا غیر مرتبط.

گوگل صفحات دروازه (Doorway Pages) و صفحاتی که متن بسیار کمی دارند و یا بدون متن هستند را به عنوان صفحات Thin Content در نظر می گیرد.

محتوای تکراری (Duplicate Content):

محتوای کپی شده که در بیشتر از یک مکان در سطح وب ظاهر می شود.

مسئله محتوای تکراری داخل خود یک وبسایت نیز امکان پذیر است و هنگامی است که چند صفحه، متن یکسانی (با تغییر بسیار کم یا بدون تغییر) داشته باشند. برای مثال وبسایتی که خدماتی را در شهر های مختلف ارائه می دهد و برای هر شهر یک صفحه مخصوص اختصاص داده است و مطالب تمامی این صفحات مشابه هم هستند و تنها نام شهر ها در متن تغییر پیدا کرده است به عنوان محتوای تکراری در نظر گرفته می شوند.

محتوای کم کیفیت (Low-quality content):

صفحاتی که ارزش کمی برای خوانندگان مهیا می کنند زیرا این صفحات از کمبود اطلاعات عمقی رنج می برند.

فقدان قدرت/قابلیت اعتماد (Lack of authority/trustworthiness):

محتوایی که توسط منابع غیر معتبر تولید و منتشر می شود.

یکی از نمایندگان کمپانی گوگل اعلام کرده است، وبسایت هایی که می خواهند تحت تاثیر الگوریتم پاندا قرار نگیرند، جهت شناساندن خود به عنوان یک منبع معتبر در زمینه فعالیت خود به گوگل تلاش کنند.

مزرعه محتوا (Content Farming):

تعداد زیادی از صفحات با محتوای کم کیفیت که معمولا از وبسایت های دیگر جمع آوری شده اند.

محتوای کم کیفیت تولید شده توسط کاربر (Low-quality User-generated Content):

وبلاگی را در نظر بگیرید که پست های مهمانی (Guest Blog Posts) منتشر می کند که کوتاه، پر از غلط های گرامری و نوشتاری و عاری از اطلاعات معتبر باشد. این مثالی از محتوای کم کیفیت تولید شده توسط کاربر است.

نرخ بالای تبلیغات نسبت به محتوا (High Ad-to-content Ratio ):

صفحاتی که تبلیغات موجود در آن ها بیشتر از محتوای اصلی آنهاست.

وبسایت های مسدود شده توسط کاربران (Websites Blocked By Users):

وبسایت هایی که کاربران به وسیله افزونه ای در مرورگر کروم مسدود می کنند، می تواند نشانه ای از کیفیت کم آن وبسایت ها باشد.

محتوایی که با کوئری کاربر همخوانی ندارد (Content Mismatching Search Query):

صفحاتی که وعده می دهند در صورت کلیک کاربر بر روی آن نتیجه، پاسخ مرتبط به کوئری جست و جو شده را تحویل می دهند اما وقتی کاربر وارد آن صفحه می شود، با محتوایی غیر از محتوای مد نظرش روبرو می شود.

بروز رسانی الگوریتم گوگل پاندا

الگوریتم گوگل پاندا برای اولین بار در تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۱۱ معرفی گردید. در ۲۴ فوریه گوگل یک پست راجع این بروزرسانی در وبلاگ خود منتشر کرد و اظهار داشت که “یک بهبود الگوریتمیک نسبتا بزرگ در نحوه رتبه بندی اتفاق افتاده است. تغییری که به طرز قابل توجهی ۱۱.۸ درصد از کوئری ها را تحت تاثیر خود قرار داده است.”

هدف از این بروز رسانی اینگونه نقل شده است:

This update is designed to reduce rankings for low-quality sites—sites which are low-value add for users, copy content from other websites or sites that are just not very useful. At the same time, it will provide better rankings for high-quality sites—sites with original content and information such as research, in-depth reports, thoughtful analysis and so on.

این بروز رسانی جهت کاهش رتبه وبسایت های کم کیفیت طراحی شده است—سایت هایی که برای کاربران ارزش کمی دارند، مطالب وبسایت های دیگر را کپی می کنند و یا سایت هایی که صرفا “بسیار مفید” نیستند. همزمان، این بروز رسانی برای وبسایت های با کیفیت بالا رتبه های بهتری را فراهم می کند—سایت هایی با محتوای اصلی و اطلاعاتی نظیر تحقیقات، گزارشات عمیق، تجزیه و تحلیل ذهنی و غیره.

چگونه متوجه شوم گرفتار الگوریتم گوگل پاندا شده ام؟

یکی از علائم تشخیص مجازات شدن توسط الگوریتم پاندا، مشاهده افت ناگهانی در بازدید طبیعی (ارگانیک) سایت یا افت رتبه کلمات در موتور جستجو پس از اعلام تاریخ مشخص بروز رسانی الگوریتم می باشد.

تشخیص الگوریتم پاندا

اولین بروز رسانی الگوریتم پاندا گوگل در ۲۴ آوریل ۲۰۱۲ منتشر شد و حدود ۳.۱ درصد از تمامی کوئری ها را تحت تاثیر قرار داد.

در نظر داشته باشید که موارد متعددی می تواند باعث از بین رفتن رتبه کلمات و بازدید وبسایت شود، نظیر بهبود رتبه و پیشرفت یکی از رقیبانی که در حوزه شما فعالیت می کند، پنالتی های گوگل، کاهش فصلی علاقه مصرف کنندگان (برای مثال جست و جوی کلمه “چوب اسکی” در تابستان)

چگونه از الگوریتم گوگل پاندا نجات پیدا کنم؟

در دنیای سئو، نجات یافتن از الگوریتم پاندا هم ساده و هم سخت است.

از آنجایی که وظیفه الگوریتم پاندا بهبود عملکرد [در نتایج گوگل] سایت هایی است که مطالب با کیفیت بالایی دارند، افزایش کیفیت و یگانگی (منحصر به فرد بودن) محتوا راه حل رفع مشکل است.

اقداماتی که می بایست جهت رهایی از این الگوریتم انجام شود به شرح زیر است:

 • رها کردن روش های ایجاد مزرعه محتوا
 • بازنویسی محتوای وبسایت بر مبنای کیفیت، مفید بودن، مرتبط بودن، قابل اعتماد و معتبر بودن
 • تجدید نظر در نسبت تبلیغات به محتوا به طوری که صفحات تحت سلطه تبلیغات نباشند
 • اطمینان از اینکه محتوای ایجاد شده با کوئری کاربر همخوانی دارد
 • حذف و یا بازنویسی محتوای تکراری
 • بررسی دقیق و ویرایش محتوای ایجاد شده توسط کاربر–اطمینان از بدون خطا، اصل بودن و مفید بودن برای کاربران
 • استفاده از دستورات noindex، nofollow جهت انسداد ایندکس شدن محتوای تکراری و یا تقریبا تکراری وبسایت و یا عناصر مشکل ساز دیگر

به صورت خلاصه وبسایت هایی که به طور مداوم محتوای با کیفیت و اصلی منتشر می کنند نباید ترسی از الگوریتم گوگل پاندا داشته باشند.اما اگر وبسایت شما از روش های مشکل سازی که در این مقاله توضیح داده شده است استفاده می کند، ممکن است روزی گرفتار این الگوریتم شود.

با الگوریتم پنگوئن گوگل نیز آشنا شوید : الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

3 نظر

 1. تشکر میکنم به خاطر مطالب مفید و خوبتون .

  پاسخ به این نظر
 2. سپاس بابت مطلب مفیدی که در سایت قرار دادین
  موفق و سربلند باشید.

  پاسخ به این نظر

نظر بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

- میتوانید از کد های HTML زیر استفاده نمایید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

- تنها نظراتی تایید میشوند که صرفا جهت درج بک لینک ثبت نشده باشند
*
*