۳ ابزار رایگان جهت بررسی سرعت وبسایت

سئو ارزان| مرداد ۱۷, ۱۳۹۷| آموزش سئو| 2 دیدگاه

از آنجایی که به وبسایت های پر سرعت در نتایج جست و جو به علت بهبود سئو (SEO) پاداش داده می شود و باعث هدایت بازدیدکننده بیشتر به وبسایت می گردد، داشتن یک وبسایت پر سرعت از اهمیت بالایی برخوردار است.

به صورت کلی، بازدیدکننده بیشتر باعث افزایش فروش، ثبت نام ها و ترافیک وبسایت می گردد و این یک بازی برد-برد است.

البته هر کجا مورد مثبتی وجود داشته باشد، همیشه یک مورد منفی نیز وجود دارد.در مقابل وبسایت های پر سرعت، وبسایت های کند قرار دارند.اینگونه وبسایت ها از کمبود فروش، ثبت نام ها و ترافیک رنج می برند.این مطمئنا یک بازی برد-برد نیست!

هنگامی که بارگذاری وبسایت بیش از ۳ ثانیه زمان ببرد، بسیاری از بازدیدکننده ها قبل از بارگذاری کامل وبسایت را ترک می کنند، بسیاری بانس (bounce) خواهند کرد [ به معنای بستن وبسایت تنها با مشاهده یک صفحه ] و نرخ تبدیل (conversion rate) شما افت خواهد کرد.

سرعت وبسایت و بانس ریتطبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۷، هنگامی که زمان بارگذاری وبسایت از ۱ به ۳ ثانیه می رسد، احتمال بانس کردن توسط کاربران [بستن وبسایت تنها با مشاهده یک صفحه] ۳۲ درصد افزایش می یابد.

خوشبختانه، بررسی سرعت وبسایت نسبتا بدون دردسر است و در بیشتر مواقع می توان آن را با ابزار های رایگان و به صورت آسان انجام داد.با این حال، هیچ ابزاری به تنهایی نمی تواند یک آنالیز واقعا کامل و نهایی به ما بدهد.

برای رفع این موضوع، راهنمای ابزار های رایگان بررسی سرعت سایت را برای شما آماده کرده ایم.هنگامی که این سه ابزار را در کنار هم استفاده نمایید، درک بهتری از عملکرد دنیای واقعی و فرصت های بهینه سازی پیدا خواهید کرد.شما با این سه ابزار می توانید مشکلات وبسایت خود را متوجه شوید و آن ها را رفع نمایید و باعث افزایش سرعت سایت خود شوید.

درک سرعت لود (بارگذاری وبسایت)

قبل از اینکه به سراغ سه ابزار برویم، فهم فاکتور های اصلی که بر روی سرعت بارگذاری صفحه تاثیر گذار هستند اهمیت دارد.

مسائل هاستینگ : اگر هاست کند و یا غیر قابل اعتماد دارید، اهمیت ندارد چه کار دیگری انجام می دهید.وبسایت شما همیشه کند و غیر قابل اعتماد خواهد بود.

مسائل فنی : روش هایی جهت ساخت وبسایت های پر سرعت وجود دارد.ایجاد وبسایت های سبک با مدنظر قرار دادن سرعت و سپس بهینه سازی آن ها از لحاظ فنی برای کارآیی بیشتر، از مسائل حیاتی به حساب می آید.

اندازه : از آنجایی که وبسایت شما در نهایت از طریق شبکه می بایست به کاربران نهایی منتقل شود، تفاوتی نمی کند وبسایت شما چگونه ساخته شده است.بنابراین هر چه وبسایت بزرگتر باشد، داده بیشتری جهت انتقال وجود دارد.باید هدف خود را این چنین قرار دهید که صفحات بزرگتر از ۳ مگابایت ایجاد نکنید و در حد امکان حجم وبسایت را به حداقل خود برسانید.

شبکه کاربر نهایی : این مورد بیشتر تحت کنترل شما نیست و در واقع می بایست کاربران نهایی را در نظر داشته باشید.اگر اکثر کاربران از طریق موبایل و با استفاده از داده تلفن همراه به وبسایت شما دسترسی دارند، در این صورت می بایست اتصالات ۳G را فرض نمایید که به معنای این است که باید قالبی بسیار سبک داشته باشید تا سرعت بارگذاری بالای وبسایت را تضمین نمایید.

همه این مسائل را با هم ترکیب کنید و متوجه می شوید مشکل بزرگی در روبروی شماست.وبسایت هایی که دارای هاست کند هستند، پر از مشکلات فنی هستند و همچنین از طریق شبکه ۳G مشاهده می شوند، وجهه خوبی برای کسب و کار شما ندارند.

ابزار های بررسی سرعت سایت

سه ابزاری که در ادامه معرفی خواهند شد به تشخیص بخش هایی که پتانسیل بهبود و پیشرفت دارند، کمک خواهند کرد.اینگونه نیست که بگوییم تنها این سه ابزار وجود دارند اما وقتی در کنار هم قرار می گیرند، یک روش جامع و قابل فهم برای بررسی و بهبود سرعت وبسایت مهیا می نمایند.

اهداف کلیدی ما به شرح زیر هستند:

 • اندازه فیزیکی فایل : می بایست در حد امکان کوچک باشد و به طور ایده آل کمتر از ۳ مگابایت
 • زمان لود (بارگذاری) : می بایست در حد امکان سریع باشد و به طور ایده آل کمتر از ۳ ثانیه
 • بارگذاری تلفن همراه : می بایست در حد امکان سریع باشد و به طور ایده آل کمتر از ۵ ثانیه بر روی اتصال ۳G

نتایج به دست آمده از سه ابزار زیر به شما در جهت ارزیابی این مسائل کمک خواهد کرد و سرعت وبسایت شما را بهبود خواهد بخشید.

۱- Google PageSpeed Insights

یک ابزار فنی بهینه سازی متعلق به گوگل است که اطلاعات تشخیصی خود را به صورت مستقیم از طریق آنالیز محتوای یک صفحه به دست می آورد.

این ابزار همه فرصت های بهینه سازی را مشخص می کند و فاکتور های بهینه سازی که در حال حاضر مطرح هستند را نمایش می دهد.طبق گفته گوگل :

PageSpeed Insights evaluates how well a page follows common performance best practices and computes a score from zero to 100 that estimates its performance headroom. It evaluates if a page can improve its performance in two areas:

PageSpeed Insights ارزیابی می کند که یک صفحه به چه میزان از بهترین شیوه های متداول کارآیی تبعیت می کند و امتیازی از ۰ تا ۱۰۰ محاسبه کرده که میزان کارآیی آن را تخمین می زند.این ابزار در دو زمینه بررسی می کند که آیا یک صفحه می تواند کارآیی خود را افزایش دهد یا خیر :

 • زمان بارگذاری بخش بالای صفحه (Time to above-the-fold load) : زمان سپری شده از هنگامی که کاربری درخواست صفحه جدید می دهد تا هنگامی که محتوای بخش بالای صفحه توسط مرورگر رندر (render) می شود.
 • زمان بارگذاری کل صفحه (Time to full page load) : زمان سپری شده از هنگامی که کاربری درخواست صفحه جدید می دهد تا هنگامی که صفحه به صورت کامل توسط مرورگر رندر (render) می شود.

ابزار pagespeed insights گوگل

توصیه های انجام شده توسط ابزار فوق را دنبال کنید تا تضمین کنید وبسایت شما از نظر فنی بهینه شده است و صفحات با حداکثر سرعت خود بارگذاری می شوند.

توصیه های ابزار pagespeed insights

با استفاده از این ابزار می توانید فرصت های بهینه سازی فنی را شناسایی نمایید تا سرعت تحویل صفحات خود به کاربران را افزایش دهید.[ جهت ورود به این ابزار کلیک کنید ]

به علت تحریم ها، جهت استفاده از این ابزار نیاز به نرم افزار های عبور از فیلتر دارید.

۲- Pingdom

ابزاری جهت بررسی سرعت وبسایت می باشد.تنها نیاز است آدرس وبسایت و مکانی که می خواهید تست از آنجا صورت پذیرد را انتخاب نمایید. مکانی را انتخاب نمایید که به محل کسب و کار شما نزدیک تر است (و مکانی که وبسایتتان در آنجا میزبانی می شود)

ابزار بررسی سرعت سایت pingdom

ابزار pingdom در کنار زمان بارگذاری، درجه عملکردی نیز به شما می دهد.این ابزار زمان بارگذاری هر بخش از وبسایت را به صورت مجزا به نمایش می گذارد و جزئیات بیشتری را به کاربر ارائه می دهد.

در تصویر زیر مشاهده می کنید حدود ۶۱ درصد از حجم کلی وبسایت “سئو ارزان” را تصاویر تشکیل داده اند.بنابراین با کاهش تصاویر و بهینه سازی آن ها می توان حجم وبسایت را بسیار کاهش داد.

حجم انواع محتوا توسط ابزار pingdom

در تصویر زیر می توانیم تاثیر فاکتور های متنوع بر روی سرعت بارگذاری هر درخواست (request) را به صورت رنگی مشاهده نماییم : DNS SSL، Send، Wait، Receive، Connect

زمان انتظار (Wait Time) به صورت ویژه نشانه ای از هاست کم کیفیت است!اگر نوار های زرد رنگ بزرگی مشاهده می کنید باید به فکر تغییر هاست و یا شرکت میزبانی خود باشید.با توجه به تصویر زیر ما نیز باید به فکر تغییر هاستینگ خود باشیم!

درخواست ها - ابزار pingdom

با اطلاعات این قسمت می توانید متوجه شوید کدام نوع از فایل ها اکثریت وبسایت شما را تشکیل می دهند.همچنین متوجه هرگونه کندی مرتبط با هاست و یا دی ان اس (DNS) خود خواهید شد.[ جهت ورود به این ابزار کلیک کنید ]

۳- Google Mobile Test

ممکن است در ابزار های بالا نتایج مطلوبی کسب نمایید اما هنوز بر روی تلفن همراه مشکل سرعت داشته باشید.با توجه به اطلاعات موجود، ۷۰ درصد از بازدید های موبایلی هنوز هم از طریق اتصال داده ۳G می باشد و تا سال ۲۰۲۰ نیز به همین صورت باقی خواهد ماند.

اتصال داده 3g

اگر وبسایت شما با سرعت بالایی برای کاربران خانگی بارگذاری می شود بسیار مطلوب است اما اگر کاربران موبایلی اکثریت کاربران شما را تشکیل می دهند، نیاز به سئو سایت برای این کاربران خواهید داشت.

ابزار Google Mobile Tool

ابزار Google Mobile Tool خلاصه ای از عملکرد وبسایت بر روی شبکه ۳G را با شما به اشتراک خواهد گذاشت.در تصویر روبرو نتیجه آنالیز وبسایت سئو ارزان را مشاهده می نمایید.اگر صفحه را اسکرول کنید و به پایین تر بروید، می توانید نتیجه مقایسه وبسایت خود با وبسایت هایی که در صنعت شما فعالیت می کنند را مشاهده نمایید.همچنین توصیه هایی جهت افزایش سرعت سایت و بهبود وضعیت به شما داده می شود.همینطور می توانید درخواست گزارش کامل بدهید (با کلیک بر روی Get My Free Report) که توصیه هایی با جزئیات کامل جهت افزایش سرعت وبسایت به شما ارائه خواهد داد.
نکته : تنها بر روی بهینه سازی صفحه اصلی وبسایت تمرکز نکنید!بهینه بودن سرعت تمامی صفحاتی که مهم هستند را در نظر بگیرید.[ جهت ورود به این ابزار کلیک کنید ]

به علت تحریم ها، جهت استفاده از این ابزار نیاز به نرم افزار های عبور از فیلتر دارید.

2 نظر

 1. با سلام
  خیلی ممنون از سایت خوبتون
  فقط یه سوال داشتم این افزایش سرعت رو چطوری باید برای وردپرس پیاده کرد؟
  حتی افزونه راکت و چند افزونه مشابه رو نصب کردم ولی سرعت لود ۵.۴۶ ثانیه هست
  چیکار باید بکنم؟

  پاسخ به این نظر
  1. سلام
   میبایست مشکلات سئوی داخلی وبسایت را برطرف نمایید.در گذشته آموزش هایی جهت افزایش سرعت وبسایت گذاشته شده است.این مقالات را در بخش آموزش سئو در لینک زیر بیابید:
   آموزش سئو

   پاسخ به این نظر

نظر بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

- میتوانید از کد های HTML زیر استفاده نمایید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

- تنها نظراتی تایید میشوند که صرفا جهت درج بک لینک ثبت نشده باشند
*
*